WYBIERAMY SERWER HOSTUJĄCY NASZĄ STRONĘ

Pod pojęciem usług hostingowych kryje się wiele rozwiązań dedykowanych dla osób o zróżnicowanych potrzebach i budżetach. W każdym wypadku klientowi udostępniane są pewne zasoby odpowiednio skonfigurowanych komputerów (popularnie nazywanych serwerami), a tym, co je różni są parametry i ceny poszczególnych opcji. Jak zatem wybrać tę, która będzie spełniać nasze oczekiwania? Na co w szczególności zwracać uwagę?

Co to jest Hosting? Jak wybrać najlepszy Hosting?

Czym jest serwer hostingowy i jak go wybrać?

Hosting to udostępnienie miejsca na pracującym bez przerwy, podłączonym do Internetu komputerze (zwanym serwerem). Aby strona internetowa mogła działać, musi obsługiwać ją serwer. Jeśli ten komputer nie działa poprawnie, strona WWW będzie niedostępna. Z tego względu należy wybierać ofertę hostingową ze szczególną uwagą.

Terminem ściśle związanym z hostingiem jest uptime, czyli procentowy czas bezawaryjnego działania serwera, a tym samym obsługiwanych przez niego witryn. Prawidłowy uptime powinien wynosić 99%, co oznacza, że jeśli będziemy przeglądać naszą stronę przez określoną ilość czasu, to w 99% przypadków wyświetli się ona poprawnie.

Niektóre firmy hostingowe gwarantują swój uptime i zwracają pieniądze, jeśli wskaźnik ten spadnie poniżej zadeklarowanej wartości.

Ceny hostingu i hosting darmowy

Ceny hostingów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie. Wybierając ofertę najtańszą otrzymamy usługę o słabych parametrach (patrz niżej) i niskim uptime. Nawet najpiękniejsza strona może przynosić wstyd, jeśli ciągle nie działa, lub jej ładowanie trwa zbyt długo.

Rozsądny roczny zakres cenowy hostingu wynosi od 100zł do 500zł. Oferty tańsze prawdopodobnie będą przysparzać samych problemów, zaś droższe najczęściej nie są warte swej ceny.

Niektóre firmy oferują także darmowy hosting - jest to wyjście fatalne. Darmowe hostingi cechują się powolnością, ograniczeniami w ilości przesłanych danych (przez co w połowie każdego dnia nasza strona może przestać funkcjonować), a przede wszystkim - uciążliwymi reklamami.

Nie istnieją dobre darmowe lub tanie hostingi. Hosting jest usługą niezwykle istotną dla funkcjonowania strony WWW i zdecydowanie nie należy na nim oszczędzać.

Czym różnią się parametry ofert hostingowych?

W zależności od stopnia skomplikowania Twojej strony WWW, będziesz musiał wybrać hosting, który obsługuje odpowiednie technologie. Wymagania w tym względzie są w dzisiejszych czasach dosyć standardowe - wystarczy zwrócić uwagę, czy oferta zawiera technologie PHP i MySQL. Dla pewności zapytaj firmę tworzącą dla Ciebie stronę, czy to wystarczy.

Hostingi posiadają też limity przestrzeni dyskowej (podawane w MB (megabajt) lub GB (gigabajt, 1GB to ok. 1000MB)). Dla typowej strony wystarczy 200MB przestrzeni dyskowej, jednak jeśli planujesz zamieszczać na stronie dużo zdjęć lub filmy, powinieneś wybrać ofertę, która ma kilka GB.

Ostatnim istotnym parametrem jest transfer. Przez transfer rozumie się ilość danych, które mogą zostać przesłane z serwera do Internautów. Przykładowo: obrazek zajmuje 1MB i jest wysyłany do 2 Internautów przeglądających stronę. Wygenerowany przez nich transfer wynosi 2 x 1MB, czyli 2MB.

Dla typowej strony WWW wartość transferu raczej nie przekracza 20GB miesięczne, jednak bezpieczną granicą jest 40GB.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę hostingową?

Poza powyższymi cechami, trzeba upewnić się, że w razie osiągnięcia limitu przestrzeni dyskowej lub transferu nasza strona wyłączy się, a nie będzie automatycznie obsługiwać Internautów, przekraczając tym samym limit, za co będziemy płacić karę. Należy więc przeczytać umowę, a jeśli ta kwestia nie jest jasna - zapytać firmę hostingową o taki przypadek. Jeśli takie praktyki są wpisane w postanowienia umowy, najlepiej zmienić firmę hostingową na bardziej profesjonalną. Przede wszystkim wybierzmy jednak hosting o limitach, do których się nawet nie zbliżymy - ceny są takie same, wystarczy jedynie znaleźć odpowiednią ofertę.

Co dalej? Jak połączyć hosting z domeną internetową?

Hosting działa natychmiast po zakupie, jednak do funkcjonowania strony potrzebna jest również domena internetowa. Aby domena kierowała na właściwą stronę (czyli na Twój hosting), musi zostać z nią powiązana za pośrednictwem tzw. serwera DNS. Tym jednak zajmie się firma tworząca dla Ciebie stronę WWW. Twoja domena zacznie wyświetlać stronę w ciągu 48 godzin od momentu powiązania jej z hostingiem (jest to tzw. czas propagacji domeny w Internecie).

Źródło: sukcesstrony.pl

(0 głosów)

Zaloguj się

Witaj Użytkowniku,
proszę zaloguj się, aby uzyskać dostęp do danych przygotowanych wyłącznie dla Ciebie tj. materiałów roboczych i plików do pobrania.
Nie masz konta - Zarejestruj się!